grand press photo 2024
KATEGORIA: SINGLE – CLIMATE, RESPONSIBILITY
I miejsce
Adam Jastrzębowski dla „Głosu Wielkopolskiego”
Lis niezrażony obecnością fotografa przygotowuje się do spałaszowania myszy na ścieżce rowerowej przy Wartostradzie. Dzikie zwierzęta coraz częściej wchodzą do centrów miast.
II miejsce
Joanna Mrówka, Forum Polska Agencja Fotografów
Mieszkańcy Bejrutu wśród śmieci korzystają z możliwości kąpieli.
III miejsce
Mateusz Sarełło, freelancer
Wysadzenie przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce spowodowało niemal całkowite opróżnienie Zbiornika Kachowskiego. Mieszkańcy spacerują po dawnym dnie zbiornika.
KATEGORIA: STORIES – CLIMATE, RESPONSIBILITY
I miejsce
Damian Lemański, freelancer dla „Bloomberga”
Wysypisko Mbeubeuss to 115-hektarowe miasto w mieście. Położone na obrzeżach Dakaru, stolicy Senegalu, w dzielnicy Malika, jest jednym z największych wysypisk śmieci w Afryce. Każdego dnia przyjmuje prawie 4000 ton różnego rodzaju śmieci, a tysiące pracowników zbierają, sortują i przetwarzają je na miejscu. Celem projektu było pokazanie ich z godnością i szacunkiem dla ich pracy.
II miejsce
Wojciech Grzędziński, freelancer
Ekstremalnie suche lato w 2023 roku spowodowało, że linia brzegowa jeziora Świętajno cofnęła się w niektórych miejscach nawet kilkanaście metrów. Po wyjątkowo obfitej w opady zimie lustro wody podniosło się o kilkanaście centymetrów, nie rekompensując strat lat wcześniejszych.
Grand Press Photo
– Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej
Organizowany przez „Press” i Fundację Grand Press Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo to najbardziej prestiżowy w Polsce środowiskowy konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów.
Prace uczestników konkursu oceniają fachowcy o światowej sławie. Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy.
Fotografie na konkurs można zgłaszać zarówno w kategorii zdjęć pojedynczych, jak i fotoreportaży.
W grupie zdjęć pojedynczych ustanowiono kategorie: Current Events, Climate, responsibility, People, Culture, hobby, sport, Own Vision.
Fotoreportaże można zgłaszać w kategoriach: Current Events, Climate, responsibility, People.
W 2015 roku ustanowiono dodatkowo kategorie: Projekt dokumentalny i Photo Book, a w 2017 konkurs dla fotografów między 18. a 26. rokiem życia – Young Poland.
Wszystkie fotografie, które trafiają do finału, są prezentowane na wystawie pokonkursowej.