3 października: 9.00-17.15

9.15-10.00
rejestracja i kawa na dzień dobry
10.00

Powitanie

ANNA WOJTKOWIAK Dziennikarka radiowa
DR INŻ. MARCIN GAWROŃSKI Prezydent, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Dyrektor Działu Budownictwa Ekologicznego, Sweco Polska. Fundacja Miasta Przyszłości

sesja 1

10.15-12.00

Rising to the Challenge: Climate Change Solutions

Przyszłość jest zrównoważona, atrakcyjna i sprzyjająca włączeniu społecznemu

keynote speaker

OD/NOWA

MACIEJ FRANTA Architekt, Frantagroup Architects

We współczesnej architekturze coraz częściej zapomina się o człowieku – a przecież to ludzie są głównymi użytkownikami budynków. Próba odpowiedzi na pytanie czy architektura mieszkaniowa może być i czy powinna być wrażliwa na potrzeby społeczne człowieka.

panel dyskusyjny

Trend Talks. Global picture. ESG i technologie a zmiana klimatu i zrównoważony rozwój

Globalny obraz sytuacji: Gdzie jesteśmy i dokąd musimy zmierzać? Wyzwania, z którymi możemy się zmierzyć w ciągu następnej dekady, w kontekście szybkich zmian technologicznych, niepewności gospodarczej, ocieplającego się klimatu i konfliktów.
Jakie są wyzwania dla biznesu?
Integracja ESG z technologiami staje się coraz bardziej istotna dla firm i instytucji, które dążą do zrównoważonego rozwoju i skutecznego radzenia sobie ze zmianą klimatu. Współpraca między sektorem prywatnym, publicznym i społeczeństwem obywatelskim może przyczynić się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju oraz zapewnienia lepszej przyszłości dla wszystkich. Czy zmiana klimatu wpływa na wszystkich w ten sam sposób? Niuanse nierównych skutków zmiany klimatu. Często kraje o mniej solidnej infrastrukturze są bardziej narażone na poważne konsekwencje. Kluczowe znaczenie ma zrozumienie wpływu zmiany klimatu na różne aspekty infrastruktury, takie jak transport i komunikacja.

JOANNA AŁASA Członkini Zarządu, Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF). Principal Expert – Sustainability, Centrum Eksperckie ESG Innowacje, ING Bank Śląski
EMILIA DĘBOWSKA Head of Sustainability Europe, Panattoni. Członkini Zarządu, PLGBC
RAFAŁ GIERSZ Dyrektor, Chapman Taylor
DARIUSZ KURYŚ Business Development Manager, Holcim Polska
moderacja: ANDRZEJ GUTOWSKI Dyrektor Generalny ds. ESG na Europę Środkowo-Wschodnią, Colliers

call to action

Sustainability and Climate Risk

Era dynamicznych zmian technologicznych.
Jak innowacje zmieniają branżę budownictwa/nieruchomości.

case 1. Innowacyjne systemy Geberit w projektach The Valley i The Lock House

ADRIAN BURZYK Sales Director – Projects, Geberit Polska

The Valley i The Lock House to unikalne przykłady nowoczesnej architektury Amsterdamu, które łączą zeroemisyjność z zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami. The Lock House doskonale wpisuje się w otaczające go wodne otoczenie, a każdy jego element – od paneli słonecznych po roślinność – wspiera zrównoważony rozwój. W obu projektach wykorzystano innowacyjne produkty Geberit, europejskiego lidera rynku artykułów sanitarnych, który od ponad 30 lat konsekwentnie realizuje swoją strategię zrównoważonego rozwoju, opartą na Agendzie 2030 ONZ i jej 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju, a od 2007 roku rozwija wszystkie produkty zgodnie z zasadą Eco-design.

case 2. The Forge by Landsec - The UK's first net zero carbon building

MICHAŁ GERC Specjalista ds. BIM, Aluprof

The Forge w Londynie został pierwszym w Wielkiej Brytanii budynkiem komercyjnym o zerowej emisji CO2 netto – zarówno na etapie budowy, jak i podczas późniejszej eksploatacji, co jest przełomowym przykładem zrównoważonego budownictwa i innowacyjnego projektowania. Realizacja projektu była możliwa dzięki wykorzystaniu systemów Aluprof, zintegrowanych technologią BIM, która umożliwiła precyzyjne planowanie i optymalizację zużycia materiałów, zwiększając wydajność i skracając czas poszczególnych etapów projektu.
Z uwagi na rygorystyczne wymagania, stawiane inwestycjom zeroemisyjnym, konieczne było wykonanie dedykowanego rozwiązania w postaci fasady elementowej. Tym samym indywidualnie opracowany i przetestowany system fasady aluminiowo-szklanej MB-SE 120 SUM firmy Aluprof stał się częścią innowacyjnej, ekologicznej inwestycji, która może stanowić inspirację dla architektów i projektantów nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie.

12.00-13.00
networking lunch

sesja 2

13.00-14.40

Reuse Revolution

Najlepsze praktyki i innowacyjne rozwiązania cyrkularnego budownictwa.
Jak tworzyć przyszłość, w której środowisko naturalne jest chronione, a zasoby są wykorzystywane w sposób mądry i efektywny.

Wyzwania, jakie trzeba podjąć przed wdrożeniem zmian.

keynote speaker

kontekst

KAMIL DOMACHOWSKI Architekt, IFAgroup, laureat EUROPE 40under40®, Architecture and Design Award 2024

Szukanie pomysłu na projekt.
Równowaga pomiędzy projektowaną formą a lokalnym otoczeniem.
Metodologia pracy, makiety, analiza kontekstu.

call to action

Innovation with impact

Wbudowany ślad węglowy. Jak produkcja materiałów budowlanych wpływa na emisję gazów cieplarnianych?

DARIUSZ KURYŚ Business Development Manager, Holcim Polska

Jako producent cementu i betonu oraz prekursor dekarbonizacji w Polsce i na świecie Holcim ma do odegrania dużą rolę w obszarze budowania świadomości związanej z koniecznością właściwego wykorzystywania cementu i betonu oraz ciągłego obniżania śladu węglowego obu tych materiałów, w taki sposób, aby zminimalizować ich wpływ na środowisko naturalne.
Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku (zgodnie z założeniami UE) nie będzie możliwe bez inwestycji związanych z systemami CCS. Potrzebujemy do tego konsensusu i jasnej polityki rządowej wspierającej ten rodzaj inwestycji. Dla budownictwa istotne jest rozporządzenie CPR (Construction Products Regulation) określające warunki, jakie muszą spełniać materiały budowlane na unijnym rynku. Celem kwietniowej nowelizacji tego aktu jest uczynienie zrównoważonych materiałów budowlanych normą w UE. Producenci muszą przedstawić wydajność środowiskową produktu w całym jego cyklu życia. Rozporządzenie wprowadzi także – od końca 2026 roku – regulacje dotyczące zielonych zamówień publicznych.

panel dyskusyjny

Uwolnić potencjał cyrkularności

Liczby pokazują wprost: przejście na GOZ w budownictwie europejskim może przynieść do 2030 roku ponad 1 bilion euro oszczędności i 2 miliony nowych miejsc pracy. Globalnie zasobooszczędna polityka do 2050 roku może zredukować zużycie surowców o 25% i obniżyć emisje CO2 o 3,7 mld ton.
Dlaczego więc tłumnie nie wdrażamy rozwiązań cyrkularnych? Z jakiego powodu przykłady GOZ w budownictwie (szczególnie w Polsce) spotykane są tak rzadko? Czy GOZ jest zbyt wysokim murem, który boimy się przeskoczyć? Jakie są bariery i jak je pokonać?
W gronie ekspertów posiadających różne perspektywy na sektor postaramy się poszukać rozwiązań, które pomogą uwolnić potencjał cyrkularności.

DOMINIK DARASZ Architekt, Partner, Horizone Studio. Członek Zarządu Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP Kraków
ALICJA LESZCZYŃSKA Specification Manager Region Polska, ASSA ABLOY Group
MARTA PROMIŃSKA Dyrektorka ds. Zrównoważonego Rozwoju, Strabag. Pełnomocniczka Zarządu Głównego SARP ds. Środowiska i Ochrony Klimatu. Architektka, urbanistka
BARTOSZ MARCOL Sustainability & ESG Manager, Globalworth
moderacja: ALICJA KUCZERA Dyrektorka Zarządzająca, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Chair of the GBC CEO Network, World Green Building Council

Buildings of the Future - A vision of healthy, sustainable, optimised indoor spaces, that use no more energy than is absolutely necessary

ALAN JACKSON Intelligent Lighting Evangelist and Business Development Specialist, Company Director, HELVAR

Budynki zaprojektowane z myślą o ludziach, wyposażone w inteligentne systemy oświetleniowe i interoperacyjne usługi, mogą sprawić, że miejsce pracy będzie wygodniejsze, bardziej produktywne i zdrowsze. Podczas tej sesji omówimy, w jaki sposób inteligentne oświetlenie, inteligentne wykrywanie, interoperacyjne usługi budowlane i dobre samopoczucie są ze sobą nierozerwalnie związane. Pokażemy, jak, dokonując właściwych wyborów, systemy te w stanie zmniejszyć zużycie energii, poprawić wydajność i pozytywnie wpłynąć na produktywność, zdrowie i dobre samopoczucie. Spojrzymy też w przyszłość, aby zobaczyć, jak wprowadzać innowacje w celu zapewnienia pięknych, funkcjonalnych, adaptowalnych przestrzeni wewnętrznych, aby napędzać ludzką wydajność, innowacyjność i kreatywność.
I oczywiście uwzględnimy ESG i CSRD.
Wystąpienie w języku angielskim.

change makers - strefa startup

The future is circular

Innowacja kluczem do wprowadzania rozwiązań cyrkularnych w budownictwie i architekturze.
Kolektywy, startupy, inicjatywy społeczne i ich pozytywny wpływ na społeczności, branże i ekosystem.

case 1. Raport z pierwszej linii frontu w walce o drugi obieg w budownictwie. Projektowanie i remontowanie w oparciu o materiały z rynku wtórnego

KAROL ŁĄCKI pomysłodawca i współzałożyciel uzyj.to
ALEKSANDER DE ROSSET CTO i współzałożyciel uzyj.to

Przeniesiemy Was na pole bitwy, gdzie mierzymy się z wyzwaniami rynku wtórnego i remontowania zgodnie z zasadami gospodarki cyrkularnej. Architekci, uzbrojeni w wiedzę, doświadczenie i materiały z drugiego obiegu, muszą błyskawicznie reagować na zmieniające się warunki – negocjować, planować i improwizować, aby uratować pozornie zużyte materiały i dać im drugie życie, przekształcając je w nowe, piękne i funkcjonalne wnętrza. Walka toczy się nie tylko o estetykę, ale przede wszystkim o spokojną, zrównoważoną przyszłość.

case 2. BRAVE CIRCULAR IDEAS

DOROTA BALEWICZ Boomplastic
ADAM KRZEMIŃSKI Boomplastic

Boomplastic to marka specjalizująca się w produkcji płyt i produktów w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu. Zespół traktuje cyrkularność bardzo poważnie, dbając o to, by każdy etap produkcji – od doboru surowców, przez proces obróbki, aż po finalny produkt – był maksymalnie zrównoważony. Boomplastic stawia na odważne działania, unikając dróg na skróty i konsekwentnie realizując ideę gospodarki cyrkularnej.

sesja 3

14.40-15.30

Building biodiversity

Obecność zieleni może zmienić nasze doświadczenie i postrzeganie budynku/miasta/przestrzeni.
Jak ważną rolę pełni w zmianie miast na lepsze?

keynote speaker

Raising the ambition loop for a zero carbon and resilient future

CRISTINA GAMBOA CEO, World Green Building Council

Ogromny wpływ budynków na każdy aspekt ludzkiego życia sprawia, że mogą one nie tylko przeciwdziałać zmianie klimatu, ale także pozytywnie wpływać na ludzi, gospodarkę i planetę. Jak więc sprawić, by budynki stały się rozwiązaniem? Cristina Gamboa, CEO World Green Building Council, zaprezentuje, w jaki sposób polityka rządu, przywództwo sektora prywatnego i sieć Green Building Councils mogą wzmacniać się nawzajem i wspólnie podejmować działania na rzecz klimatu w na wyższym poziomie.
Wystąpienie w języku angielskim.

panel dyskusyjny

Zwalczanie zmiany klimatu na wyższym poziomie – działania regeneracyjne. Współczesne projektowanie zieleni w mieście

Co to znaczy „regeneracyjny”? W jaki sposób możemy uczyć się od natury i stosować praktyki regeneracyjne w gospodarce?
Rola i forma zieleni w miastach ulegają przewartościowaniu. Bioróżnorodność jest coraz częściej traktowana jako kluczowy driver ESG, ponieważ odgrywa istotną rolę zarówno dla środowiska, jak i dla społeczeństwa, a także stanowi ważny czynnik ryzyka i wartości dla firm i inwestorów. Zielono-błękitna infrastruktura zwraca się ku renaturyzacji. Równo przystrzyżone parki i trawniki zastępowane są przez ogrody deszczowe i zbiorniki retencyjne, a rabaty kwiatowe – przez łąki kwietne, trawy i byliny. Parki kieszonkowe są ważnym elementem planowania urbanistycznego, które pomaga tworzyć bardziej zrównoważone, zdrowe i przyjemne środowisko życia w miastach.

DOROTA CUDNA-SŁAWIŃSKA Board Member, Chief Commercial Officer, Kantar Polska
KATARZYNA KOBIERSKA Założycielka, pracownia architektury krajobrazu KA KOBIERSKA. Członkini Zarządu, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu
EWA PRZEŹDZIECKA Wiceprezes Zarządu, Unidevelopment
GRZEGORZ RYBICKI Property Manager, Asset & Property Management, 7R
moderacja: MARTA USIELSKA New Business and Marketing in Property Management, CBRE

Społeczny wymiar inwestycji. Placemaking w praktyce

MARTA TRAKUL-MASŁOWSKA Prezeska, Fundacja Na Miejscu

Jak przy zaangażowaniu społeczności i projektantów tworzyć żywe miejsca i przestrzenie publiczne? Podzielimy się metodami przeobrażania źle funkcjonujących miejsc, tworzenia nowych przestrzeni i budowania relacji społecznych w miastach. Pokażemy rozwiązania, które tworzą społecznie i środowiskowo zrównoważoną inwestycję.

15.30-16.00
przerwa kawowa i networking

sesja 4

16.00-17.15

Exploring Health, Well-being, and Life Satisfaction

To, gdzie mieszkamy, pracujemy, uczymy się czy bawimy, wpływa na to, jak bardzo jesteśmy połączeni jako społeczeństwo. Podczas gdy miasta inwestują w infrastrukturę, zwracanie uwagi na to, jak wpływają one na dobrostan społeczności, może przynieść korzyści wszystkim.

keynote speaker

The architecture is still too often denying all the emotions carried by resident

NADIA SAHMI Architektka, założycielka i dyrektorka agencji Cogito Ergo Sum i podejścia Us-Âges

Jak połączyć budownictwo, ochronę środowiska i zdrowie psychiczne? Budynki i miasta mogą pomóc nam regulować nasze emocje: sprawiać, że czujemy się bardziej lub mniej niespokojni, uspokajać nas lub złościć, otwierać nas lub odrzucać, łączyć nas lub izolować, kochać siebie lub nienawidzić. Mogą nas leczyć.
Wystąpienie w języku angielskim.

panel dyskusyjny

Innovative urban design and placemaking. Miasto jako laboratorium dla zrównoważonych inicjatyw, innowacji międzysektorowych i strategii zorientowanych na społeczność

W szybko zmieniającym się krajobrazie XXI wieku miasta stały się wzorem innowacji w zakresie celów zrównoważonego rozwoju. Na jakich podstawowych umiejętnościach i obszarach wiedzy powinniśmy się skupić? Kluczowe tematy, które zdefiniują zrównoważony rozwój miast w najbliższej przyszłości. Miasta kreatywnie podchodzą do pilnych wyzwań miejskich, w tym gęstości zaludnienia, transportu, mieszkalnictwa i odporności. Mają potencjał, aby stać się pionierami kompleksowej agendy klimatycznej. Miasta działają jako katalizatory rewolucji, wdrażając skuteczne rozwiązania, które mogą być stosowane na całym świecie.
Caring Cities – jak łączyć ludzi, aby współtworzyć rodzaj miasta, w którym wszyscy możemy się rozwijać. Potrzebujemy ekologicznych, opiekuńczych miast, które przynoszą korzyści wszystkim, niezależnie od ich pochodzenia czy statusu społeczno-ekonomicznego oraz budowanie inkluzywnych społeczności, umożliwiających stały rozwój. Cohousing i wspólnotowość.

ARTUR CELIŃSKI Redaktor naczelny, Architektura Murator / Magazyn Miasta
WOJCIECH KILJAŃCZYK Zastępca Prezydenta, Miasto Rybnik, projekt innowacji społecznej: Cohousing dla seniorek
MAGDALENA KUBECKA Antropolożka, badaczka miasta i placemakerka, Fundacja Na Miejscu
BEATA PATUSZYŃSKA City For Children, Urbact IV expert, edukatorka i badaczka potrzeb dzieci w przestrzeni miejskiej
moderacja: MARCIN GAWROŃSKI Prezydent, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Dyrektor Działu Budownictwa Ekologicznego, Sweco Polska. Fundacja Miasta Przyszłości

Wellbeing makeover: foresight efektywnego biura

BARBARA MAJERSKA Architektka i badaczka, workplace
MAGDALENA WOJTAS Sustainable Development Manager, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Wellbeing to jedno z najważniejszych i najpopularniejszych w ostatnim czasie pojęć w myśleniu o architekturze, szczególnie przestrzeni biurowych. Wiele mówi się o potrzebie dbania o dobrostan w miejscu pracy i o wdrażanych skutecznych rozwiązaniach. PLGBC wspólnie z Workplace zbadało, jak firmy w Polsce dbają o zdrowie i samopoczucie pracowników, oraz jak przekłada się to na realizacje celów strategicznych organizacji.

keynote speaker: power speech

Pasja - przestrzeń, która stabilizuje życie

PIOTR KRZYŻOWSKI Himalaista, ratownik GOPR i prawnik. Jedyny człowiek na świecie, który zdobył Lhotse i Mount Everest, wspinając się samotnie i bez użycia dodatkowego tlenu z butli. Zdobywca siedmiu ośmiotysięczników. Laureat nagrody Taternika im. Jerzego Kukuczki oraz KOLOSY

Co nam daje pasja, co dzięki niej odkrywamy, kogo poznajemy, czego uczymy się o sobie i o świecie. Jak dzięki niej doświadczamy życia, upływającego czasu, zmian na świecie i uświadamiamy sobie, że życie jest piękne i nie może być łatwe, bo byłoby nudne.
Zapraszam do podróży do „Mojego Świata”, świata gór wysokich, śniegu i lodu, świata, w którym rządzą proste zero-jedynkowe reguły. Gdzie jesteś tylko Ty, Twoja wiedza i doświadczenie, sprzęt, który posiadasz i partner, na którego możesz liczyć.

17.15
zakończenie części konferencyjnej
17.15-18.15
PLGBC_speednetworking

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przy recepcji, 3 października 2024.
Więcej informacji tutaj.

gala konkursowa

18.30-21.30

podsumowanie plgbc green building awards 2024

NATALIA OLSZEWSKA Współzałożycielka, IMPRONTA. Wykładowczyni, Neuroscience Applied to Architectural Design, Uniwersytet IUAV w Wenecji. Członek Jury konkursu PLGBC Green Building Awards 2024
MICHAŁ MARSZAŁEK Associate, International WELL Building Institute (IWBI). Członek Jury konkursu PLGBC Green Building Awards 2024

wręczenie nagród plgbc green building awards 2024 i koktajl

Wyjątkowe statuetki według autorskiego projektu przygotuje pracownia architektoniczna Horizone Graphics.

4 października: 9.00-13.00

free of carbon architecture

Podczas drugiego dnia konferencji, organizowanego w ramach międzynarodowego projektu FoCA (Free of Carbon Architecture), przedstawimy platformę edukacyjno-obliczeniową, która pozwoli na szacowanie śladu węglowego budynku w zakresie A1-A3 cyklu życia budynków.

Będzie to jednocześnie przykład pierwszego wykorzystania polskich danych generycznych dla konstrukcyjnych wyrobów budowlanych.

Konferencja 4.10.2024 r. odbywa się w ramach realizacji projektu FoCA przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, w konsorcjum z jednostkami badawczo-naukowymi z Polski – Politechnika Wrocławska oraz Instytut Techniki Budowlanej, i Turcji. Jego celem jest stworzenie ogólnodostępnego narzędzia – interaktywnej platformy internetowej dostarczającej informacji o właściwościach środowiskowych materiałów i wyrobów budowlanych.

Projekt dofinansowany z budżetu państwa przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach 33. konkursu Inicjatywy CORNET (COllective Research NETworking).

9.00-9.30
rejestracja i kawa na dzień dobry
9.30

Powitanie

ALICJA KUCZERA Dyrektorka Zarządzająca, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Chair of the GBC CEO Network, World Green Building Council

sesja 1

9.40-11.00

keynote speaker

Budynki na pierwszym planie - emisje, dekarbonizacja, inwestycje

ANITA CIEŚLICKA Dyrektorka Programu LeadAir, Forum Energii. Jedna z 25 liderek klimatycznych i środowiskowych 2024 w Polsce według FORBES WOMEN. Twórczyni interdyscyplinarnych projektów klimatycznych, artystycznych i badawczych

Transformacja energetyczna nie jest już odległym czy abstrakcyjnym pojęciem. Coraz częściej puka do drzwi naszych domów i mieszkań. Nasze wybory dotyczące sposobu ogrzewania, inwestycji w nowe technologie czy planowane remonty wpływają nie tylko na komfort życia czy wysokość rachunków. Stawką w tej grze jest także czyste powietrze, obniżanie emisji CO2 oraz zmniejszanie zależności całego kraju od węgla i gazu. Po drugiej stronie są jednak wyzwania związane z wysokimi kosztami modernizacji, brakiem wykwalifikowanych specjalistów czy trudnościami technicznymi. Przemyślana i dobrze komunikowana strategia naszego państwa na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków publicznych i prywatnych – szczególnie tych najstarszych – to brakujące ogniwo procesu transformacji energetycznej. Co zrobić, by wygrać duże cele dzięki zaangażowaniu i codziennym decyzjom obywatelek i obywateli? Dlaczego budynki to temat krytyczny transformacji? Kto za to zapłaci?

FoCa - co nowego w świecie śladu węglowego budynków?

DR INŻ. DOROTA BARTOSZ Dyrektorka ds. zrównoważonego budownictwa, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

PREMIERA platformy edukacyjno-obliczeniowej FoCA. Narzędzie do szacowania śladu węglowego budynku w fazach A1-A3 z pierwszymi polskimi danymi generycznymi dla wybranych materiałów budowlanych.

Raport dotyczący deklaracji środowiskowych na rynku wyrobów budowlanych

DR HAB. INŻ. MICHAŁ PIASECKI Pracownik naukowy, prof. Instytut techniki Budowlanej ITB

Zweryfikowane deklaracje środowiskowe (EPD) są dostępne na rynku od kilkunastu lat, jednak oczekuje się, że w nadchodzących latach coraz więcej firm będzie udostępniać takie informacje o swoich wyrobach.
Wiele rynków wymaga deklaracji środowiskowych w przetargach i konkursach ofert. Treść EPD jest integrowana z europejskimi ramami regulacyjnymi i rozporządzeniem w sprawie wyrobów budowlanych, jednak zarządzanie złożonymi informacjami dostępnymi w EPD wymaga również znormalizowanego podejścia do digitalizacji. Procesy te zostały już zainicjowane przez Komisję Europejską. Deklaracje środowiskowe staną się częścią deklaracji właściwości użytkowych.

Uwarunkowania prawne obowiązku obliczania śladu węglowego

DR INŻ. ARCH. KAJETAN SADOWSKI Adiunkt, Wydział Architektury, Politechnika Wrocławska

Od kiedy obliczenia śladu węglowego będą obowiązkowe? Jakie wyzwania stoją przed polskim legislatorem? Który kraj wprowadził już ten obowiązek?
W prezentacji omówione zostaną uwarunkowania prawne polityki Unii Europejskiej, które zobowiązują kraje członkowskie do obliczania operacyjnego i wbudowanego śladu węglowego budynków.

11.00-11.30
przerwa kawowa

sesja 2

11.30-13.00

Produkt a jego wpływ na środowisko, znaczenie deklaracji EPD na polskim rynku

AGNIESZKA PIKUS Energy and Building Performance Manager, LEED Green Associate, JWA

EPD i korzyści dla produktów i producentów. Szanse i wyzwania dla wyrobów konstrukcyjnych i budowlanych. Przyszłość EPD w obliczu zmieniających się przepisów europejskich.

panel dyskusyjny

Bieg z przeszkodami ku dekarbonizacji. Czy mamy czas?

Dlaczego obliczenia LCA dla budynków nie są powszechne? Jak zachęcić producentów do posiadania deklaracji środowiskowych typu III (EPD) dla produktów? Czy mamy wystarczającą liczbę ekspertów z know how w zakresie obliczeń śladu węglowego? Jakie wyzwania stoją przed legislatorem, aby branża nie była zaskoczona rokiem 2028?
Zaproszeni eksperci podzielą się swoimi doświadczeniami zarówno o wpływie produktów oraz praktyk projektowych i analitycznych na szacowanie śladu węglowego budynków. Porozmawiamy o tym, jakie działania należy podjąć, aby upowszechnić wykonywanie analiz czy posiadanie przez producentów EPD dla produktów, a także jak przekonać rząd do jak najszybszego wdrażania wymogów dyrektywy EPBD w tym zakresie.

WIKTOR KOWALSKI Associate Director, Buro Happold. Członek Zarządu, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
MICHAŁ KOZŁOWSKI Założyciel Digital Real Estate
DOMINIKA LAUBE Manager ds. ochrony środowiska, PEKABEX
ALEKSANDRA STĘPNIAK Public Affairs Manager, VELUX
moderacja: DR INŻ. DOROTA BARTOSZ Dyrektorka ds. zrównoważonego budownictwa, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

12.50-13.00
Podsumowanie i zakończenie

Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzania zmian w programie.
W dniu 3.10.2024 zapewniamy tłumaczenie symultaniczne PL/ENG dla uczestników stacjonarnych.