anita cieślicka
Dyrektorka Programu Miejskiego, Forum Energii.
Jedna z 25 liderek klimatycznych i środowiskowych 2024 w Polsce według FORBES WOMEN
Koordynatorka i menedżerka interdyscyplinarnych projektów na rzecz sprawiedliwej i efektywnej transformacji energetycznej.
W Forum Energii buduje współpracę z miastami, zarządzając programem skoncentrowanym na wspieraniu samorządów w poprawie jakości powietrza i dążeniu do neutralności klimatycznej. W 2024 roku została wyróżniona przez FORBES WOMEN jako jedna z 25 liderek klimatycznych i środowiskowych w Polsce. Ukończyła studia interdyscyplinarne na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat współpracowała z Fundacją Centrala, gdzie zarządzała takimi projektami jak Obywatelska Uchwała Antysmogowa, czy Sprawiedliwość. Tworzy oparte na współpracy inicjatywy dedykowane rozwojowi polskich miast.
kamil domachowski
Architekt, IFAgroup.
Laureat EUROPE 40under40®, Architecture and Design Award 2024
Absolwent Politechniki Gdańskiej, założyciel studia IFAgroup w 2014 r., z którym zrealizował wiele indywidualnych domów, w tym nagrodzone w konkursach, oraz budynki użyteczności publicznej. Wiosną 2024 r. znalazł się wśród laureatów „Europe 40under40® program for 2023-2024”. Budynki nagrodzone, wyróżnione, nominowane:
Klinika Dentystyczna w Gdańsku – Architizer Award Winner 2024 w kategorii „szpitale i obiekty opieki zdrowotnej”; „Dom w Gdyni” został nominowany do nagrody za Najlepszy Obiekt Architektoniczny 2020 r. w 24. edycji konkursu Polski Cement w Architekturze; „Dom Zosi” zdobył III nagrodę Stowarzyszenia Architektów Wnętrz za Wnętrze Roku w 2023 w kategorii: wnętrza prywatne; pracownia zdobyła wyróżnienie w konkursie SARP na Nowy Pawilon Muzeum Narodowego w Warszawie w 2022 r.; wyróżnienie w konkursie na rozbudowę Teatru w Kielcach – 2017 r.
Kamil Domachowski już w 2014 roku ukazał się w publikacjach m.in.: LABEL. Addicted To Design w artykule pt. „50 polskich talentów, które warto znać!”.
maciej franta
Architekt, Frantagroup Architects
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Kształcił się również na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Knoxville w Tennessee. Doświadczenie zdobywał w pracowni architektonicznej Gensler w Nowym Jorku, w Dublinie, a także katowickiej pracowni architektonicznej Franta & Franta Architekci. Od 2010 r. prowadzi Pracownię Frantagroup Architects, która zajmuje się projektowaniem architektury i urbanistyki osiedli mieszkaniowych, budynków usługowych oraz użyteczności publicznej. Villa Reden autorstwa Macieja Franty zwyciężyła w ogólnopolskich i światowych konkursach, takich jak: European Property Awards, World Design Awards 2021, Eurasian Prize, Iconic Awards, DNA Paris Design Awards 2021, Architecture Masterprize, German Design Awards, IDA Design Awards. Do najbardziej znanych projektów pracowni należą również: budynek mieszkalny Żorro w Żorach, Hotel Wisła w Wiśle, kompleks mieszkalny Vidok w Katowicach, rewitalizacja dawnej Rzeźni Miejskiej w Chorzowie, przedszkole modułowe w Krakowie, przedszkole samorządowe w Sułkowicach, rozbudowa Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.
cristina gamboa
CEO, World Green Building Council
Jako dyrektor generalna World Green Building Council Cristina Gamboa przewodzi największej i najbardziej wpływowej na świecie sieci działań lokalnych, regionalnych i globalnych, inicjując transformację w kierunku zrównoważonego i niskoemisyjnego środowiska zbudowanego dla wszystkich i wszędzie. Jako wiodący głos w koalicji #BuildingToCOP, Cristina odgrywa kluczową rolę w promowaniu środowiska zbudowanego na całym świecie jako nie tylko priorytetowego rozwiązania w zakresie mitygacji zmiany klimatu, ale także dla zapewnienia rozwoju odpornych, regenerujących się i sprawiedliwych przestrzeni.
Jako ekonomistka z doświadczeniem przywódczym w zakresie zrównoważonego rozwoju, polityki i partnerstw, Cristina była zaufaną organizatorką i orędowniczką zrównoważonego rozwoju na platformach międzynarodowych, takich jak szczyty ONZ w sprawie zmian klimatycznych, WEF i IEA. Cristina pochodzi z Kolumbii i mieszka w Londynie w Wielkiej Brytanii.
piotr krzyżowski
Himalaista, ratownik GOPR i prawnik.
Jedyny człowiek na świecie, który zdobył Lhotse i Mount Everest, wspinając się samotnie i bez użycia dodatkowego tlenu z butli.
Zdobywca siedmiu ośmiotysięczników. Laureat nagrody Taternika im. Jerzego Kukuczki oraz KOLOSY
21-23 maja 2024 roku Piotr Krzyżowski, jako jedyny człowiek na świecie, zdobył Lhotse (8516 m n.p.m.) i Mt. Everest (8848 m n.p.m.), wspinając się samotnie i bez użycia dodatkowego tlenu z butli. Dokonał tego w niespełna 48 godzin, trawersując przejście tych gór, nie schodząc przy tym poniżej obozu 4. Do tej pory nikt w historii himalaizmu tego nie dokonał w takim stylu.
Wraz z dojściem do najwyższego obozu Lhotse i zejściem z Everestu, Piotr Krzyżowski spędził łącznie cztery noce w strefie śmierci i w jej pobliżu, co jest również niezwykłym wydarzeniem pod względem wytrzymałościowym.
Obecnie Piotr Krzyżowski ma na swoim koncie siedem zdobytych ośmiotysięczników. Wszystkie zdobył we własnym szybkim stylu, bez wspomagania tlenem z butli i bez wsparcia Szerpów: 2021 – Gasherbrum II, 2022 – Broad Peak, 2022 – K2 (obie góry, Broad Peak i K2, zdobył w zaledwie dziewięć dni), 2023 – Nanga Parbat, 2023 – Gasherbrum I, 2024 – Lhotse i Mt. Everest (na obu szczytach stanął w odstępie niespełna 48 godzin).
Swoje umiejętności wspinaczkowe Piotr rozwijał, zdobywając szczyty w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze i Tienszanie. Zimą 2019 r., wraz z partnerem M. Hatalą, dokonał historycznego wyczynu – jako pierwsi Polacy stanęli zimą na szczycie Chan Tengri (7010 m n.p.m.), najwyższym szczycie Kazachstanu i drugim co do wysokości w Tienszanie. Za to osiągnięcie otrzymali nagrodę Taternika im. Jerzego Kukuczki za najlepsze przejście wysokogórskie w 2019 r., a za wejście na Broad Peak i K2 w odstępie zaledwie dziewięciu dni otrzymali wyróżnienie od kapituły nagrody KOLOSY.
nadia sahmi
Architektka, założycielka i dyrektorka agencji Cogito Ergo Sum i podejścia Us-Âges
Architektka, założycielka agencji Cogito Ergo Sum i podejścia Us-Âges (nazwa jest grą słów: „użytkowanie i „wiek” w liczbie mnogiej), konsultantka w zakresie dostępności i jakości życia oraz psychosocjologii budynku. Pracowała przy wielu projektach, m.in. paryskiej filharmonii, Fundacji Louisa Vuittona w Paryżu i Luwru w Abu Zabi. Współautorka książki „Construire pour tous: Accessibilité en architecture” (Budować dla wszystkich: Dostępność w architekturze).
Joanna Ałasa
Członek Zarządu, Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF).
Principal Expert – Sustainability, Centrum Eksperckie ESG Innowacje, ING Bank Śląski
Współzałożycielka 30% Club Polan, członek Komitetu Sterującego oraz koordynatorka Grupy Inwestorskiej Klubu. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Bankowość, specjalizacja Bankowość Inwestycyjna. Studiowała także w Singapurze (Singapore Management University) oraz we Włoszech (Universita Bocconi), gdzie realizowała międzynarodowy program menedżerski CEMS MIM. Poza licencją doradcy inwestycyjnego posiada tytuł CFA oraz ACCA. Karierę zawodową rozpoczęła na rynku kapitałowym w 2010 roku w biurze maklerskim Wood&Co. Następnie kontynuowała pracę zawodową w NN Investment Partners TFI jako członek zespołu zarządzającego aktywami funduszu oraz Zastępca Dyrektora Działu Analiz, a także Specjalista ds. Zrównoważonego Rozwoju.
Dorota Balewicz i Adam Krzemiński
Boomplastic
Zespół Boomplastic (Dorota Balewicz i Adam Krzemiński) zajmuje się produkcją litych płyt z tworzyw sztucznych wykonanych w 100% z materiałów z recyklingu i w 100% nadających się do ponownego przetworzenia. Zespół łączy kompetencje z obszaru technologii przemysłowych, modeli biznesowych oraz wzornictwa. Dzięki kreatywności w plastikowych odpadach widzi szanse, możliwości i nowe produkty.
dr inż. Dorota Bartosz
Dyrektorka ds. Zrównoważonego Budownictwa, PLGBC
Dorota posiada ponad 20-letnie doświadczenie naukowo-badawcze i dydaktyczne związane z szeroko rozumianą efektywnością energetyczną budynków zdobyte na Politechnice Śląskiej. Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu publikacji zagranicznych i krajowych oraz prelegentką wielu konferencji i seminariów organizowanych w kraju i za granicą. W ramach zrównoważonego budownictwa szczególnie związana z tematyką procesu dekarbonizacji budownictwa, cyrkularnością, oceną energetyczną i aspektów środowiskowych budynków (Life Cycle Assessment, LCA). Odpowiedzialna za merytoryczne aspekty realizowanych przez PLGBC projektów krajowych i międzynarodowych. Ambasadorka transformacji energetycznej sektora budownictwa. Autorka i koordynatorka pierwszego polskiego certyfikatu dla budownictwa mieszkaniowego ZIELONY DOM.
adrian burzyk
Sales Director – Projects, Geberit Polska
Ukończył filologię polską na UMCS w Lublinie i MBA na Akademii Koźmińskiego. Od 2001 r. związany z firmami Sanitec Koło, a następnie z firmą Geberit, gdzie kieruje zespołem odpowiedzialnym za sprzedaż do obiektów użyteczności publicznej oraz za kontakty z inwestorami, architektami, projektantami wnętrz i instalacji. Pomysłodawca i organizator wykładów i konferencji z udziałem wyróżnionych nagrodą Pritzkera, światowej sławy architektów: Shigeru Bana (2022) i Alejandro Araveny (2023). W latach 2019-2023 Członek Kapituły Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego. Zainteresowanie: architektura, literatura, film.
Artur celiński
Redaktor naczelny ARCHITEKTURY MURATOR. Współtwórca i zastępca redaktor naczelnej MAGAZYNU MIASTA
Redaktor naczelny „Architektury-murator”. Publicysta, doradca w dziedzinie budowania strategii i komunikacji działań, badacz i twórca polityk miejskich. Współtwórca i od 2012 roku zastępca redaktor naczelnej „Magazynu Miasta”.
W ramach programu DNA Miasta od 2008 roku wspiera rozwój działań społecznych i zrównoważenie miejskich inwestycji. Autor podcastów miejskich – w tym projektu „miastopoczucie”, łączącego kwestię zdrowia psychicznego, emocji i miasta.
dorota cudna-sławińska
Board Member, Chief Commercial Officer, Kantar Polska
Jako Chief Commercial Officer i Członek Zarządu Kantar Polska Dorota jest odpowiedzialna za wyniki, strategię i rozwój biznesu Kantar Polska. Koncentruje się na budowaniu pozytywnej kultury komercyjnej, transformacji cyfrowej i wspieraniu zrównoważonych praktyk w organizacji. Entuzjastka nowych technologii ułatwiających zarządzanie wiedzą i danymi. Jako Kantar Marketplace Lead jest również odpowiedzialna za rozwój platformy e-commerce Kantara. W ciągu ponad dwudziestoletniej pracy zawodowej współpracowała z wiodącymi markami lokalnymi i międzynarodowymi z wielu sektorów, doradzając im w zakresie zarządzania marką, tworzenia programów badawczych i przekładania ich wyników na strategie marketingowe. Jest certyfikowanym facylitatorem, zaangażowanym w dostarczanie nowoczesnych rozwiązań strategicznych w zakresie marketingu i rozwoju biznesu. Kieruje zespołami poprzez włączanie różnych perspektyw, podejść i umiejętności.
dominik darasz
Architekt, Partner, Horizone Studio.
Członek Zarządu Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP Kraków
Ekspert, prelegent na konferencjach i spotkaniach branżowych. Doświadczenie zawodowe zdobywał w międzynarodowych i lokalnych zespołach projektowych zarówno w Polsce, jak i Szwecji, gdzie miał okazję współpracować przy projektach o różnej skali architektonicznej i urbanistycznej. Od 2009 roku jest wspólnikiem w biurze architektonicznym Horizone Studio, które specjalizuje się w projektowaniu budynków biurowych, użyteczności publicznej, mieszkaniowych i prospołecznych przestrzeni miejskich. Pracownia jest współautorem PAKTU DLA PRZESTRZENI, którego głównym celem jest wspieranie wartościowych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych. Dominik pasjonuje się nowoczesnymi technologiami w budownictwie, prefabrykacją, automatyzacją i robotyzacją procesów budowlanych oraz modelarstwem architektonicznym. Kieruje pracownią makiet, która jest również miejscem spotkań i warsztatów edukacyjnych.
emilia dębowska
Head of Sustainability Europe, Panattoni. Członkini Zarządu, PLGBC
Z Panattoni związana od 9 lat. Jest odpowiedzialna za włączanie praktyk zrównoważonego rozwoju do strategii biznesowej firmy, ESG, certyfikację BREEAM, dążenie do osiągnięcia celu neutralności węglowej oraz transformację wizerunku magazynów przemysłowych. Emilia Dębowska jest absolwentką WSB-National Louis University (Marketing i Zarządzanie). Ukończyła także Business Sustainability Management na University of Cambridge oraz studia podyplomowe w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (zarządzanie produktem i usługami). Z branżą nieruchomości związana jest od ponad 16 lat w Europie i USA.
dr inż. marcin gawroński
Prezydent, PLGBC.
Dyrektor Działu Budownictwa Ekologicznego, Sweco Polska
Marcin jest praktykiem z ponad trzynastoletnim doświadczeniem w branży budownictwa zrównoważonego. Dyrektor ponad 40-osobowego, wielokrotnie nagradzanego Działu Budownictwa Ekologicznego w Sweco Polska – lidera rynku w Polsce w zakresie usług związanych z certyfikacjami wielokryterialnymi oraz wspomaganiem procesu realizacji zielonych inwestycji. Posiada licencje międzynarodowych systemów certyfikacji BREEAM i LEED. Marcin jest też autorem kilkunastu publikacji z obszarów związanych ze zrównoważonym budownictwem. Przewodzi Fundacji Miasta Przyszłości, która wspiera inicjatywy związane z tworzeniem nowoczesnych i przyjaznych miast oraz organizuje konferencję Miasta Przyszłości. Jest miłośnikiem idei wolontariatu – zaangażowany od lat w Akcję Płotek, Szlachetną Paczkę czy honorowe krwiodawstwo.
Michał Gerc
Specjalista ds. BIM, Aluprof
Specjalista z ponad pięcioletnim doświadczeniem w dziedzinie technologii BIM. Swoją karierę rozpoczął jako BIM Modeler, a następnie rozwijał się na stanowisku BIM Koordynatora, zdobywając głęboką wiedzę w zakresie tworzenia parametrycznych obiektów z wykorzystaniem Autodesk Revit. Obecnie Michał koncentruje się na wspieraniu architektów w efektywnym korzystaniu z bibliotek BIM elementów stolarki aluminiowej, co umożliwia bezproblemową integrację produktów Aluprof w projektach. Jego priorytetem jest zapewnienie architektom szerokiego dostępu do innowacyjnych rozwiązań, przy jednoczesnym utrzymaniu najwyższych standardów jakości i funkcjonalności oferowanych produktów.
rafał giersz
Dyrektor, Chapman Taylor
Dyrektor w Chapman Taylor – międzynarodowej firmie architektonicznej z główną siedzibą w Londynie oraz 15 biurami na świecie. Pracował jako architekt nie tylko w Polsce, ale także w Wielkiej Brytanii. Obecnie odpowiedzialny za rozwój biznesu w Polsce i w regionie. Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej. Zaangażowany w inicjatywy Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH) – regularnie w jury konkursu PRCH Retail Awards.
andrzej gutowski
Dyrektor Generalny ds. ESG na Europę Środkowo-Wschodnią, Colliers
Jako Dyrektor Generalny ds. ESG, Andrzej odpowiada za realizację globalnych celów Colliers w zakresie ochrony środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dodatkowo skupia się na poszerzaniu i wzmacnianiu kompetencji w ramach zespołów ESG w całym regionie oraz tworzeniu wartościowej oferty usług dla klientów. Od niemal 11 lat doradza i koordynuje procesy certyfikacji budynków komercyjnych z różnych sektorów w krajach regionu. Specjalizuje się w certyfikacji w systemach LEED, BREEAM, WELL i Fitwel, a także systemów bezpieczeństwa takich, jak WELL HSR (Health-Safety Rating). Mając na uwadze unikalne cechy każdego budynku i jego wnętrz, pomaga właścicielom nieruchomości i najemcom osiągnąć cele w zakresie ESG, ustanawiając ekologiczne praktyki i dopasowując strategie zrównoważonego rozwoju do potrzeb poszczególnych organizacji. W swojej karierze doradzał w procesach certyfikacji ponad 100 nieruchomości, w tym nowych i istniejących budynków oraz wnętrz komercyjnych.
alan jackson
Intelligent Lighting Evangelist and Business Development Specialist, Company Director, HELVAR
Alan jest autorytetem w branży oświetleniowej, posiada szeroką wiedzę w zakresie inteligentnego oświetlenia i budynków połączonych w sieć, a także wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu i przywództwie. Zainteresowania i pasja Alana to ludzie, środowisko, dobre samopoczucie, oświetlenie, technologia i wybór. Ze swoim ponad 30-letnim doświadczeniem w branży oświetleniowej Alan jest specjalistą w zakresie zastosowania i wpływu inteligentnego oświetlenia i był zaangażowany w wiele przełomowych projektów na świecie. Pracuje obecnie na arenie międzynarodowej, edukuje w dziedzinie pozytywnego wpływu inteligentnych rozwiązań oświetleniowych i interoperacyjnych usług budowlanych na zdrowie i dobre samopoczucie, a także wydajność budynków. Wspiera szerzenie świadomości konieczności przyspieszenia wdrażania inteligentnego oświetlenia w budynkach.
Wojciech Kiljańczyk
Zastępca Prezydenta, Miasto Rybnik
Jest doświadczonym samorządowcem – od 2010 roku był Radnym Miasta Rybnika, od 2018 roku pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miasta Rybnika. Jest członkiem Europejskiej Sieci Radnych Regionalnych i Lokalnych. Pełnił funkcje radnego w Radzie Dzielnicy Chwałowice oraz Radzie Dzielnicy Śródmieście. Od stycznia 2024 roku pełni funkcję Zastępcy Prezydenta Miasta Rybnik. Doświadczenie zawodowe zdobywał prowadząc projekty europejskie w ramach zatrudnienia w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a także pracując w zarządzie spółki celowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach SPIN-US Sp. z o.o. Prowadził również punkt biznesu Fundacji Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od kilku lat prowadzi również działalność gospodarczą. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej oraz studiów doktoranckich w dyscyplinie socjologii. Ukończył również dwuletni międzynarodowy program Executive MBA prowadzony przez Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Gdańską Fundację Kształcenia Menadżerów, walidowaną przez Aix-Marseille Graduate School of Management. Jest certyfikowanym menadżerem innowacji (TUV NORD), posiada certyfikaty zarządzania projektami oraz ryzykiem.
Katarzyna Kobierska
Założycielka, pracownia architektury krajobrazu KA KOBIERSKA. Członkini Zarządu, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu
Właścicielka pracowni KA KOBIERSKA, projektującej uniwersalne i przyjazne przestrzenie publiczne, które rozwijają się wraz z ich mieszkańcami. Laureatka głównej nagrody w kategorii przestrzeń publiczna w konkursie “Piękny Wrocław” (2023). Zieleń, glebę i wody opadowe traktuje jako równoprawną infrastrukturę. Codzienne inspiracje czerpie z wrocławskich terenów nadrzecznych i występujących tam naturalnych siedlisk. Jej projekty cechują odważne szczere formy, które harmonijnie łączą design z ekologią. Zwraca szczególną uwagę na wykorzystanie potencjału inżynieryjnego ekologicznych rozwiązań, na projektowanie w zgodzie z naturą, z typologią i topologią miejsca. Ceni oszczędność formy, estetykę, design. Jest współlaureatką pierwszego miejsca w konkursie IFLA Europe, International Federation of Landscape Architects (2022).
Wiktor Kowalski
Członek Zarządu, PLGBC.
Associate Director, Buro Happold
Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej z ponad 10-letnim doświadczeniem w projektowaniu konstrukcji. Był zaangażowany w wiele projektów budynków, głównie obiektów kulturowych i biurowych, zarówno w Polsce jak i za granicą. Od 2019 roku jest aktywnie zaangażowany w CLIMATE ACTION – inicjatywę podjętą przez Buro Happold, której celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu poprzez wspieranie dekarbonizacji budownictwa. W swojej pracy łączy projektowanie konstrukcji z analizami cyklu życia budynku dla osiągnięcia rozwiązań o jak najniższym śladzie węglowym. Obecnie kieruje multidyscyplinarnym zespołem przeprowadzającym analizy LCA i dostarczającym rozwiązania minimalizujące emisje gazów cieplarnianych w budownictwie. Jest autorem publikacji i prezentacji dla architektów oraz studentów popularyzujących temat śladu węglowego budynków. Wspiera prace grup roboczych PLGBC poświęconych dekarbonizacji oraz cyrkularności.
michał kozłowski
Założyciel Digital Real Estate
Założyciel Digital Real Estate i programu ESG Digital Leader dla rynku nieruchomości. Menedżer z wieloletnim doświadczeniem korporacyjnym w spółkach notowanych na Nasdaq oraz lider transformacji cyfrowej. Posiada ponad 15 lat doświadczenia w doradztwie w zakresie oprogramowania biznesowego, technologii i badań dla sektora Real Estate. Prywatnie zapalony wspinacz, w wolnych chwilach uprawia pomidory.
magdalena kubecka
Antropolożka, badaczka miasta i placemakerka, Fundacja Na Miejscu
W swojej pracy testuje, co uspołecznia przestrzeń miejską, jak skutecznie angażować mieszkańców w kształtowanie swojego otoczenia. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim i studiów doktoranckich w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Od 14 lat związana jest z sektorem pozarządowym. Wiceprezeska Fundacji „Na Miejscu” realizującej inicjatywy związane z przestrzenią publiczną i badaniem miast. Wykładowczyni School of Ideas SWPS, członkini redakcji „Magazynu Miasta”. Współpracuje z samorządami jako ekspertka z obszarów zrównoważonego miasta, strategii dla kultury, poprawy jakości przestrzeni publicznych.
alicja kuczera
Dyrektorka Zarządzająca, PLGBC
Ekspertka w zakresie zrównoważonego budownictwa, gospodarki o obiegu zamkniętym oraz dekarbonizacji zasobów budowlanych. Od dekady dynamicznie rozwija najbardziej prężną polską organizację pozarządową sektora budownictwa, która dąży do tego, aby zrównoważone budownictwo w Polsce stało się normą. Inicjuje i realizuje projekty międzynarodowe przyczyniające się do zwalczania zmiany klimatu. Aktywna we współpracy międzynarodowej w zakresie zrównoważonego budownictwa, obecnie w ramach World Green Building Council kieruje siecią dyrektorów zarządzających siostrzanych stowarzyszeń na całym świecie. Autorka licznych raportów i publikacji, uznanych w branży budownictwa i nieruchomości. Prelegentka wielu konferencji i seminariów, organizowanych w kraju i za granicą. Prywatnie mama, miłośniczka podróży (odwiedziła 82 kraje ze 196 planowanych) i ekologicznego, zdrowego trybu życia.
dariusz kuryś
Business Development Manager, Holcim Polska
Od początku pracy zawodowej związany z budownictwem, a od kilkunastu lat z przemysłem cementowym i betonowym. Przez ostatnie lata z powodzeniem realizuje projekty w obszarze marketingu produktowego oraz strategicznego. W Holcim Polska zarządza obszarem obejmującym produkty i rozwiązania dwóch linii biznesowych: cement i beton. Jest odpowiedzialny za kształtowanie portfolio produktowego oraz za tworzenie propozycji wartości na styku produkt – rynek. Dysponuje szeroką wiedzą o rynku materiałów i rozwiązań budowlanych. Przeciwnik betonozy, propaguje właściwe wykorzystanie betonu. Podejmuje działania na rzecz zmiany oblicza cementu i betonu. Uważa, że za „betonozę” odpowiada sposób, w jaki używamy betonu, a nie sam materiał. Odpowiadał m.in. za wdrożenie niskoemisyjnych cementów i betonów ECOPlanet i ECOPact oraz przygotowanie pierwszych deklaracji środowiskowych EPD. W wolnych chwilach fotografuje i kontempluje przyrodę.
dominika laube
Manager ds. ochrony środowiska, PEKABEX
Jako Manager ds. ochrony środowiska w Grupie Kapitałowej Pekabex odpowiada za spełnienie przez firmę wszelkich wymagań formalno-prawnych, zarządzanie systemem środowiskowym ISO 14001:2015, analizę oraz kalkulacje śladu węglowego produktu oraz organizacji. Lider interdyscyplinarnego zespołu działającego na rzecz dekarbonizacji budownictwa oraz działań i inwestycji ekologicznych w grupie. Odpowiedzialna również za inwestycje mające na celu obniżenie śladu węglowego, np. inwestycje montaży instalacji paneli fotowoltaicznych na dachach zakładów produkcyjnych. Należy również do zespołu odpowiedzialnego za ESG. Doświadczenie zawodowe zdobywała w firmie konsultingowej, działając jako doradca oraz audytor w zakresie wymogów środowiskowych, zarówno dla międzynarodowych spółek, jak i mniejszych działalności gospodarczych.
alicja leszczyńska
Specification Manager Region Polska, ASSA ABLOY Group
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, z pasją do zrównoważonego rozwoju w budownictwie. Jest członkiem BRE Academy i posiada tytuł BREEAM Construction Site Sustainability Manager. Obecnie pracuje jako Manager Działu Specyfikacji w firmie ASSA ABLOY, gdzie oferuje profesjonalne doradztwo dla projektantów, inwestorów i wykonawców oraz jest ekspertem w zakresie zrównoważonego budownictwa w obszarze komercyjnym.
Karol łącki
Pomysłodawca i współzałożyciel, użyj.to
Absolwent wrocławskiego Wydziału Architektury. Wyróżniony w wielu konkursach studenckich, w tym eVolo Skyscraper Competition, w którym podejmował problem zaśmiecenia oceanów. W 2017 roku zaczynał pracę w zielonogórskiej pracowni LK-Architekci, z której przeniósł się do Szwajcarii, gdzie w Bazylei pracował w biurze projektowym Piotra Brzozy, XM Architekten, z którym później realizował projekty w Polsce. Od 2021 do 2023 roku pracował w warszawskiej pracowni BBGK Architekci. Od 2023 roku zarządza użyj.to. Społecznik i idealista. Zaczyna funkcjonować dopiero, kiedy znajduje się wśród ludzi.
Barbara Majerska
Architektka i badaczka, workplace
Doktorantka na Politechnice Warszawskiej. Specjalizuje się w projektowaniu zorientowanym na człowieka, biofilnym i wysoce funkcjonalnym. Pracując zarówno w środowisku naukowym, jak i biznesowym, potrafi łączyć najlepsze praktyki z tych dwóch obszarów. Koncentruje się na holistycznym i inkluzywnym podejściu do projektowania, integrując projektowanie architektoniczne i urbanistyczne z aspektami społecznymi, behawioralnymi i zdrowotnymi. Interesuje ją temat dobrostanu człowieka w architekturze i środowisku zbudowanym. Jest w stanie usystematyzować i uprościć najbardziej złożony proces. Współautorka raportu „Neuroróżnorodni w biurze”, projektów takich jak biuro dla firmy Arup czy Lipton.
bartosz marcol
Sustainability & ESG Manager, Globalworth
Inżynier z kilkunastoletnim doświadczeniem, specjalizujący się w implementacji zrównoważonego rozwoju i sprawozdawczości ESG w budownictwie. Doradca w zakresie efektywności energetycznej, gospodarki cyrkularnej, mitygacji zmian klimatu i adaptacji do ich skutków, dekarbonizacji, bioróżnorodności i taksonomii UE. W Globalworth odpowiada m.in. za tworzenie, wdrażanie i monitorowanie strategii zrównoważonego rozwoju. Członek komisji rewizyjnej i były Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Dydaktyk w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia w środowisku budowlanym.
Michał Marszałek
Associate, International WELL Building Institute (IWBI)
Od maja 2021 roku Michał pełni funkcję Associate w International WELL Building Institute (IWBI), wspierając region EMEA w zakresie certyfikacji WELL. Przed dołączeniem do IWBI, przez ponad 10 lat koordynował i wspierał zarówno certyfikację WELL, jak i LEED budynków komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (ponad 50 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni ok. 7 500 000 stóp kw.) oraz uczestniczył jako ekspert w wydarzeniach branżowych. Został uhonorowany nagrodą IWBI Leadership Recognition Awards w 2018 i 2019 roku. Absolwent Politechniki Wrocławskiej. Ukończył również studia podyplomowe z Zarządzania Nieruchomościami oraz Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy.
Natalia Olszewska
Współzałożycielka, IMPRONTA. Wykładowczyni, Neuroscience Applied to Architectural Design, Uniwersytet IUAV w Wenecji
Natalia Olszewska jest specjalistką w zakresie projektowania w oparciu o wiedzę neuronaukową (neuroscience-informed design). Lekarka z ponad 10-letnim doświadczeniem. Posiada wyjątkowe wykształcenie w zakresie medycyny (Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Tor Vergata), neuronauki (University College London, École Normale Supérieure i Sorbonne) oraz zastosowania neuronauki w projektowaniu architektonicznym (Uniwersytetu IUAV). Wykładowczyni na programie magisterskim NAAD (Neuroscience Applied to Architectural Design) organizowanym przez Uniwersytet IUAV w Wenecji. Współzałożycielka IMPRONTA, firmy konsultingowo-badawczej w zakresie projektowania pod zdrowie i dobrostan, specjalizującej się w badaniach oraz zastosowaniu wiedzy neuronaukowej w architekturze. Doświadczenie w zakresie współpracy z architektami zdobywała konsultując projekty w Polsce i na świecie. W pracy kieruje się troską o dobrostan użytkowników przestrzeni. Interesuje ją biologiczne doświadczenia architektury – wpływ architektury na aspekty społeczne i poznawcze.
beata patuszyńska
Ekspertka w dziedzinie miast przyjaznych dzieciom, badaczka i (nie)edukatorka miejska.
Założycielka i autorka bloga cityforchildren.pl
Ekspertka w dziedzinie miast przyjaznych dzieciom, badaczka i (nie)edukatorka miejska, trenerka. Założycielka i autorka bloga cityforchildren.pl, autorka artykułów i książki dla dzieci, prelegentka podczas międzynarodowych konferencji i wydarzeń poświęconych zrównoważonym miastom, ekspertka UE w programie Urbact IV w dziedzinie komunikacji i edukacji, liderka w sieci Placemaking Europe Network oraz członkini grupy roboczej KIDS, mama.
dr hab. inż. Michał Piasecki
Pracownik naukowy, prof. Instytutu Techniki Budowlanej ITB
Specjalizuje się w podstawowych zagadnieniach zrównoważonego budownictwa dotyczących budynków i wyrobów, związanych z oceną środowiskową (LCA/EPD), oceną komfortu i jakości środowiska wewnętrznego (IEQ), jakością powietrza wewnętrznego (IAQ), śladem węglowym (CF) i oceną ekonomiczną (LCC) oraz oceną właściwości cieplnych i wilgotnościowych budynków. Jest pomysłodawcą i twórcą praktycznych wdrożeń: krajowego systemu deklaracji środowiskowych III typu EPD dla wyrobów budowlanych (EN 15804/ISO 14025, ponad 600 wydanych EPD) oraz wielokryterialnego systemu oceny środowiskowej budynków bazującego na systemie CASBEE.
Agnieszka pikus
Energy and Building Performance Manager, LEED Green Associate, JWA
Absolwentka budownictwa na Akademii Górniczo-Hutniczej, związana z krakowską firmą JWA od lipca 2018 roku. Obecnie pełni funkcję Energy and Building Performance Manager. Specjalizuje się w zaawansowanych analizach eksperckich, takich jak LCA, obliczenia śladu węglowego, oraz opracowywanie deklaracji środowiskowych (EPD). Zaangażowana w działalność naukową i badawczą, regularnie publikuje artykuły branżowe w wiodących mediach, m.in. w czasopiśmie „Murator”. Członkini Komitetu Użytkowników międzynarodowego projektu FoCA. Od marca 2024 roku pełni rolę Indywidualnego Weryfikatora EPD, zatwierdzona przez międzynarodowego operatora programu EPD International.
dr inż. arch. marta promińska
Dyrektorka ds. Zrównoważonego Rozwoju, Strabag.
Pełnomocniczka Zarządu Głównego SARP ds. Środowiska i Ochrony Klimatu.
Architektka, urbanistka
Certyfikowany assessor LEED O+M. Absolwentka Politechniki Krakowskiej. W 2020 roku uzyskała tytuł doktora na Politechnice Śląskiej. Autorka wielu publikacji naukowych, w tym książek: „Zdrowa Urbanistyka. Nowy standard planowania przestrzennego” oraz „Zdrowa Architektura. Nowy standard projektowania zrównoważonego”. Laureatka konkursu Top Woman in Real Estate 2024. Członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego.
Ewa przeździecka
Wiceprezes Zarządu, Unidevelopment
Z Unidevelopment SA związana od początku powstania spółki w 2008 roku, a z Grupą Unibep, do której należy Unidevelopment, od 2004 r. Jako członek Zarządu wyznacza strategię w obszarze sprzedaży, marketingu i komunikacji – w tym kampanii związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Jest też liderką zaangażowaną w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju Unidevelopment SA. Aktywnie uczestniczy w inicjatywach branżowych mających na celu promowanie dobrych praktyk w sektorze deweloperskim. Ukończyła studia na Wydziale Zarządzania i Marketingu Szkoły Głównej Handlowej.
Aleksander de Rosset
CTO i współzałożyciel, użyj.to
Absolwent Politechniki Warszawskiej, kierunków elektrotechniki i Big Data. Od lat związany ze startupami i technologią. W branży IT działa od ponad 10 lat, specjalizuje się w obszarze Enterprise Search i Observability. Społeczny działacz na rzecz niemarnowania żywności w Foodsharing Polska. Prywatnie zapalony podróżnik i autostopowicz. Od 2023 roku zarządza rozwojem IT w użyj.to.
grzegorz rybicki
Property Manager, Asset & Property Management, 7R
Zarządca nieruchomości z piętnastoletnim doświadczeniem zawodowym. W trakcie swojej kariery zawodowej pracował dla firm z branży nieruchomościowej takich jak JLL, Globalworth czy Cushman & Wakefield, mając w swoim portfelu nieruchomości zarówno biurowe i handlowe, jak i industrialne. Do 7R S.A. dołączył w 2022 roku. Obecnie zarządza magazynami w regionie warszawskim. Od marca 2023 roku jest członkiem Green TEAM, zajmującym się zagadnieniami ESG w zakresie zrównoważonego rozwoju, bioróżnorodności oraz raportów środowiskowych. Dzięki temu doświadczeniu odkrył nową pasję w postaci ESG, którą obecnie rozwija na studiach podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej.
dr inż. arch. kajetan sadowski
Adiunkt, Wydział Architektury, Politechnika Wrocławska
Jest czynnym architektem oraz certyfikatorem energetycznym, pracującym także jako adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W pracy naukowej i zawodowej koncentruje się na zagadnieniach efektywności energetycznej budynków, certyfikacji energetycznej budynków, obliczaniem ich wbudowanego i operacyjnego śladu węglowego, a także certyfikacją wielokryterialną budynków. Promuje nowoczesne i zrównoważone technologie w architekturze.
aleksandra stępniak
Public Affairs Manager, VELUX
Od ponad 15 lat związana z tematami efektywności energetycznej, polityki klimatyczno-energetycznej, zrównoważonego rozwoju. W VELUX Polska odpowiedzialna za działania public affairs i relacje instytucjonalne, m.in. poprzez współpracę z sektorem publicznym, organizacjami branżowymi i innymi interesariuszami. Ekspertka i przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia Fala Renowacji. Wcześniej przez niemal 7 lat konsultantka ds. efektywności energetycznej w Danfoss Poland. Przez wiele lat aktywnie działała również w obszarze NGO, współpracując z samorządami i przedstawicielami społeczności lokalnych. Autorka licznych artykułów i publikacji z obszaru efektywności energetycznej, zmian klimatu, ubóstwa energetycznego, transformacji energetycznej, dekarbonizacji sektora budynków i przemysłu.
marta trakul-masłowska
Prezeska, Fundacja Na Miejscu
Absolwentka socjologii i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w tworzeniu dobrych przestrzeni publicznych oraz tworzeniu miejsc i rozwiązań dla aktywnego starzenia się. Prowadzi procesy placemakingowe, dwukrotnie sprowadziła do Warszawy twórców tej metody Project for Public Spaces. Kuratorka tematu cohousingu senioralnego na Festiwalu Warszawa w Budowie. Obecnie rozwija wątek wykluczenia z funkcjonowania w miastach ze względu na brak toalet. Jej zdaniem rozwiązaniem jest udostępnianie istniejącego zasobu w instytucjach i gastronomii (vide www.zalatwtonamiescie.pl). Joginka.
marta usielska
New Business and Marketing in Property Management, CBRE
Marta jest dyrektorem w CBRE i szefową zespołu marketingowego w Dziale Zarządzania Nieruchomościami Komercyjnymi. Odpowiada za koordynację działań marketingowych i PR na wszystkich nieruchomościach komercyjnych zarządzanych przez CBRE. Obejmuje to raportowanie, kształtowanie strategii, budżetowanie i prowadzenie dużych kampanii komercyjnych. W zeszłym roku dołączyła do zespołu ESG i zrównoważonego rozwoju tworzonego w ramach Działu Zarządzania Nieruchomościami CBRE. Jest współtwórcą publikacji branżowych „Zrównoważony rozwój w zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi” oraz „Marketing nieruchomości komercyjnych przez pryzmat ESG” oraz absolwentką rocznych studiów podyplomowych Sustainable Real Estate na Cambridge University.
Magdalena Wojtas
Sustainable Development Manager, PLGBC
W PLGBC zaangażowana jest we współpracę z blisko 250 firmami i organizacjami w celu wdrożenia zasad zrównoważonego budownictwa. Odpowiada za rozwój inicjatyw, w tym programów edukacyjnych, grup roboczych, analiz i raportów, a także serii webinariów i kampanii PLGBC. Aktywizuje organizacje stowarzyszone do promowania zrównoważonego podejścia do budownictwa.
Jest absolwentką programów MBA i MCC w Escuela de Negocios Europea de Barcelona i Universidad Isabel I oraz dwukrotną stypendystką Santander Universidades. W ramach studiów architektonicznych i politologicznych na polskich uczelniach analizowała rozwój oraz wpływ zrównoważonego budownictwa na miasta i regiony. Kolejnym krokiem jest praca naukowa i badania w ramach doktoratu z nauk politycznych na Uniwersytecie Łódzkim. Do 2023 roku przeszkoliła ponad 3500 profesjonalistów z zakresu założeń zrównoważonego budownictwa, certyfikacji wielokryterialnej, SDG, ESG, taksonomii i legislacji UE i budowania efektywnych zespołów.
anna wojtkowiak
dziennikarka
Od lat związana z Grupą RMF. Z zaangażowaniem śledzi trendy rynku i kultury. Na co dzień towarzyszy słuchaczom RMF Maxx w całej Polsce, komentując bieżące i ciekawe wydarzenia z kraju i zagranicy.